Bota

Shkencëtari gjerman që po heton tragjedinë në Greqi: Zjarret do të jenë një kërcënim në rritje


               Publikuar në : 22:27 - 23/08/18 |
mapo.al

Shkencëtari gjerman, Johan Goldamer, i cili do të drejtojë një hetim të pavarur në lidhje me zjarrin që kaploi Greqinë, tha se zjarret pritet të përbëjnë një kërcënim të madh në dekadat e ardhshme në mbarë botën.


Goldman, shkencëtar në Institutin e Kimisë, zhvilloi një takim me kryeministrin grek, Alexis Tspiras, në Athinë.

Johan Goldamer tha se ndryshimet klimatike dhe ndryshimet në përdorimin e tokës dhe bujqësisë kanë çuar në rritjen e rrezikut të zjarreve vdekjeprurëse në mbarë botën, raporton rel. Zjarret nëpër pyje, janë të shpeshta në Greqi.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas