Kryesore

Shijoni këto momente historike: Një makinë Tesla në hapësirë
               Publikuar në : 11:43 - 07/02/18 |
mapo.al

Mbrëmjen e shkuar, raketa më e fuqishme që prej periudhës së misioneve Apollo, u hodh me sukses në hapësirë.


[ngg_images source=”galleries” container_ids=”520″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Raketa u nis nga Florida të SHBA, ndërsa ky event u ndoq nga miliona njerëz.

Raketa “Falcon Heavy”, e miliarderit të suksesshëm Elon Musk, ka vetëm një ‘pasagjer’ në bord.

Bëhet fjalë për një manekin, të quajtur ‘Starman’, që ‘nget’ një makinë Tesla në hapësirë.

Pamjet e pabesueshme tregojnë panoramën nga brenda makinës, ndërsa në sfond luhet kënga “Jeta në Mars” e David Bowie.

“Starman” ka nisur kështu një udhëtim prej 400 milionë kilometrash drejt orbitës së Marsit.

Por miliarderi Musk e ka pranuar se SpaceX e ka dërguar raketën më larg në sistemin diellor nga sa ishte planifikuar.

Në mes të makinës shkruhet: “Don’t panic”.

“Është pak qesharake dhe budallallëk, por mendoj se gjërat qesharake janë të rëndësishme”, tha Musk.

Sa për informacion, makina është e ngulur në majë të raketës, në modulin e saj kryesor dhe ka pamjen më të mirë.

Raketa me makinën do të vazhdojë të rrotullohet ndoshta për miliona vite, derisa të shkatërrohet nga rrezatimi.loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas