Kryesore, Te Vecanta, Teknologji

Shijoni këto momente historike: Një makinë Tesla në hapësirë

Mbrëmjen e shkuar, raketa më e fuqishme që prej periudhës së misioneve Apollo, u hodh me sukses në hapësirë.


[ngg_images source=”galleries” container_ids=”520″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Raketa u nis nga Florida të SHBA, ndërsa ky event u ndoq nga miliona njerëz.

Raketa “Falcon Heavy”, e miliarderit të suksesshëm Elon Musk, ka vetëm një ‘pasagjer’ në bord.

Bëhet fjalë për një manekin, të quajtur ‘Starman’, që ‘nget’ një makinë Tesla në hapësirë.

Pamjet e pabesueshme tregojnë panoramën nga brenda makinës, ndërsa në sfond luhet kënga “Jeta në Mars” e David Bowie.

“Starman” ka nisur kështu një udhëtim prej 400 milionë kilometrash drejt orbitës së Marsit.

Por miliarderi Musk e ka pranuar se SpaceX e ka dërguar raketën më larg në sistemin diellor nga sa ishte planifikuar.

Në mes të makinës shkruhet: “Don’t panic”.

“Është pak qesharake dhe budallallëk, por mendoj se gjërat qesharake janë të rëndësishme”, tha Musk.

Sa për informacion, makina është e ngulur në majë të raketës, në modulin e saj kryesor dhe ka pamjen më të mirë.

Raketa me makinën do të vazhdojë të rrotullohet ndoshta për miliona vite, derisa të shkatërrohet nga rrezatimi.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Pas