Shëndeti

Shifra të frikshme! 67% e adoleshentëve shqiptar e kanë provuar alkoolin
               Publikuar në : 16:28 - 21/11/17 |
mapo.al

Ligji për mbrojtjen e të miturve nga alkooli, duket se nuk ka gjetur ende zbatim. Lokalet ne afërsi të shkollave janë shpesh vendet ku adoleshentet konsumojnë pije, edhe pse ende nuk kane mbushur 18 vjeç.


Ekspertet shohin me shqetësim trendin në rritje të vajzave për të konsumuar alkool.

Për t’i vënë fre këtij fenomeni, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ndërmarrë një aksion në të gjitha baret e vendit.

Dhënia e pijeve të miturve, por edhe lejimi i tyre të frekuentojnë lokalet e natës, do t’u kushtojë shtrenjte këtyre subjekteve.

Për ekspertet e shëndetësisë konsumimi i tepërt i alkoolit nga adoleshentet çon shpesh në episode të dhunës./Tv Klan/

 loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas