Bota

Shembja e urës në Genova, nisin hetimet për vrasje. Prokurori: Ishte gabim njerëzor

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 16:06 - 15/08/18 |
mapo.al

“Nuk ishte fatalitet por një gabim njerëzor”,- që solli rënien e urës në Genova.


Kështu ka deklaruar kryeprokurori i Genovas Francesco Cozzi duke iu përgjigjur gazetarëve në fund të një inspektimi në zonën e urës.Prokuroria hapi një hetim për fatkeqësi të qëllimtë dhe vrasje të shumëfishta.


“Ne duhet t’i përgjigjemi vetëm një pyetje: përse ndodhi? – tha prokurori – Kjo është detyra jonë dhe për ta bërë atë do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme”,- raporton Repubblica.

“Kur të përfundojë faza e kërkimit për viktimat dhe të zhdukurve të mundshëm, hetimi do të intensifikohet dhe do të analizohen të gjitha aspektet që lidhen me projektimin, ndërtimin dhe mirëmbajtjen e urës”,- shtoi Cozzi.

“Hapat e parë – shpjegon ai – do të shërbejnë për të rindërtuar të gjitha punimet që po kryheshin nga pikëpamja e mirëmbajtjes dhe gjithashtu për të kuptuar se çfarë ndodhi atë ditë, nëse ka pasur një shkak të menjëhershëm”.

Në vijim, policia gjyqësore do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme në institucione, kompani dhe operatorë të përfshirë në forma të ndryshme.


Etiketa: , , ,

Pas