Kryesore

Salianji: Pse vettingu në politikë nuk ka lidhje me atë të drejtësisë…  

Deputeti i PD-së Ervin Salianji, njëkohësisht koordinator i grupit të punës të ngritur nga opozita për vettingun dhe dekriminalizimin në politikë deklaroi sot se kryeministri Edi Rama dhe PS nuk e duan vettingun. Për pasojë, Salianji shtoi se nuk ka negociata maxhorancë-opozitë.


“Pas depozitimit të projektligjit për ndryshime për të bërë të mundur vettingun e politikanëve Rama dhe PS po e refuzon. Ne e kemi depozituar në parlament një projektligji për vettingun për funksionarët e lartë që kanë lidhje me krimin.

Propaganda që bëhet nga PS dhe Rama është për t’iu shmangur vettingut të politikanëve. Vettingu ecën paralel me vettingun në drejtësi, nuk e shmang. Edhe sot nuk ndalohet që SPAK-u apo prokuroria e posaçme të hetojë funksionarë por vullneti politik i kryeministrit. Ne jemi duke e detajuar në mënyrë të plotë platformën për largimin e personave të inkriminuar”, deklaroi Salianji.

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas