Kryesore

Rusia merr masën e parë, kërcënon zyrtarët: Nëse shkoni për pushime në Shqipëri…


               Publikuar në : 13:14 - 24/05/18 |
mapo.al

Rusia nis fushaten kunder turizmit ne vendin tone. Ne nje shkrim te postuar ne tourdom.ru , njoftohen te gjithe zyrtarët dhe nepunesit ruse te mos mendojne te shkojne per pushime ne vendet qe u rreshtuan kunder Rusise, pas kerkeses se bere nga Anglia dhe qe u pasua me largimin e diplomateve te saj.


Me iniciativën për të futur një ndalim të tillë për nëpunësit civilë, ata iu drejtuan shoqatës së sipërmarrësve dhe per kete eshte njoftuar kreu i organizatës Rahman Yansukov.

“Shumë nëpunës civilë tashmë planifikojnë një pushim veror, duke përfshirë edhe jashtë vendit. Është e nevojshme që menjëherë të shqyrtohen ndryshimet e propozuara “, thekson folësi i Dumës së Shtetit dhe Këshilli i Federatës.

“Zyrtarët duhet të jenë një model për sjelljen e të gjithë qytetarëve – si në jetën profesionale ashtu edhe në jetën personale. Kjo është arsyeja pse është e papranueshme kur kalojnë pushimet e tyre në vende që vendosin sanksione kundër Rusisë, “tha z. Yansukov.

Ne shtojmë se aktualisht në këtë listë janë destinacione turistike të njohura si Bullgaria, Mali i Zi, si dhe Shqipëria, Zvicra, Franca, Gjermania, Britania e Madhe, Estonia dhe Letonia.

Sipas përfaqësuesve të shoqatës, zyrtarët duhet të shkarkohen për shkelje të normës së propozuar.

Në të njëjtën kohë, mundësia e miratimit të amendamenteve të tilla në nivel legjislativ është minimal. Siç vërehet nga avokatët, një ndalim i tillë është në kundërshtim me nenin e Kushtetutës RF për lirinë e lëvizjes.

Kjo, megjithatë, do të ketë një efekt të parëndësishëm në trafikun turistik në masë përgjatë destinacioneve më të njohura.

Në këtë drejtim, është e përshtatshme të kujtojmë deklaratën e fundit të Mikhail Degtyarev, i cili mbikëqyr turizmin në Dumën e Shtetit.

 


Etiketa: , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas