Aktualitet

Rrëzohet avioni ushtarak serb, njëri pilot humb jeten

               Publikuar në : 16:09 - 11/04/18 |
mapo.al

Një avion ushtarak serb është rrëzuar në Verilindje të Beogradit, pranë qytetit të Kovaçicës në Serbi.


Lajmi konfirmohet dhe nga vetë ministria e Mbrojtjes e Serbisë.

Dy pilotët arritën të dilnin nga kabina me katapultë, para se avioni ushtarak i tipit “Super Galeb SOKO G-4”, të rrëzohej.

Por ndërkohë njëri prej tyre humbi jetën si pasojë e përplasjes jo të butë në tokë.

Viktima ishte pilot i Qendrës për Testime Fluturuese, ndërkohë i plagosuri është dërguar për trajtim në Akademinë Ushtarake Mjekësore.

Nga autoritetet u hap një hetim lidhur me këtë incident.

Kujtojmë se disa ditë më parë, aeroplanë të këtij tipi fluturuan ulët në formacion luftimi mbi luginën e Preshevës, duke trembur jo pak banorët shqiptarë të luginës.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas