Kryesore

Ronaldo debuton në Seria A: Masa edhe kundër terrorizmit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:15 - 18/08/18 |
mapo.al

Pas një pritjeje të gjatë, sot është “dita e parë e shkollës” për Cristiano Ronaldon (i cili e ka shijuar ambientin italian vetëm me miqësoren e Villar Perosa). Portugezi do ta bëjë “sefte” në Seria A sot, në orën 18:00, në ndeshjen Chievo-Juventus, në një stadium të blinduar.


Nuk është një mënyrë për ta thënë: qyteti i Verona ka bërë dhe po bën gjithçka për t’i kufizuar në zero rreziqet e mundshme në ndeshjen e sotme. Siç raportohet nga “Gazzetta dello Sport”, edhe masat e marra në terren janë të jashtëzakonshme.


Përdorimi i dy njësive të Antiterrorizmit, një nga Karabinierët dhe një prej Shtabit të Policisë është konfirmuar, gjithashtu. Jo sepse e dinë nga Prefektura se ka kërcënime apo ndonjë alarm të veçantë, por për të përballuar në mënyrën më të mirë fluksin e madh të njerëzve në zonën e stadiumit “Bentegodi”.


Pastaj, gjithashtu, kalojmë në fushë. Dhe këtu dallimi mes Cristiano Ronaldos dhe Chievo është i pavlerë. Mjafton të thuhet se vetëm portugezi fiton rreth 31 milionë euro në sezon, ndërsa i gjithë “malli” i ekipit të D’Anna është 9.5 milionë euro. Por do të jetë një faktor mjaft i zakonshëm në këtë Seria A, që po fillon.


Ekziston shpresë e madhe për të parë se si do të lëvizë Ronaldo në fushë. Do të luajë lart në të majtë, po do të bëjë sulmuesin e parë? Një gjë është e sigurt: një pritje kaq e madhe në Seria A për një lojtar të vetëm nuk ishte parë kurrë.

Massimiliano Allegri tashmë e ka konfirmuar atë si kreun e konferencës për shtyp. Me të ndoshta do të jenë Dybala, Douglas Costa dhe Bernardeschi, edhe nëse Cuadrado luan letrat e tij. Për Chievon, detyra e vështirë e ndalimit të yllit portugez i është besuar çiftit qendror, Tomoviç dhe Rossettini.

Formacionet e mundshme
CHIEVO (4-3-2-1): Sorrentino; Cacciatore, Tomovic, Rossettini, Depaoli; N.Rigoni, Radovanovic, Hetemaj; Birsa, Giaccherini; Stepinski
JUVENTUS (4-2-3-1): Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanic; Bernardeschi, Dybala, Douglas Costa; Ronaldo.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas