Aktualitet

Rojet që kushtojnë! SHBA-të paguajnë miliona për ‘gafat’ e tyre që përgjakin kufirin
               Publikuar në : 19:07 - 01/05/18 |
mapo.al

Qeveria amerikane ka paguar më shumë se 60 milionë dollarë në marrëveshje ligjore dhe dëmshpërblime për shkak të përfshirjes së agjentëve të kufirit në raste vdekjeje, plagosje, sulme dhe arrestime të jashtëligjshme.


Qëkur ka marrë detyrën, Presidenti Donald Trump është përpjekur që të rrisë forcën e autoriteteve në kufirin jugor me Meksikën.

Por shqyrtimi nga mediat i dokumentave me të dhëna zyrtare për më shumë se një dekadë, tregon se agjentët e kufirit, jo vetëm që kanë fuqi të mjaftueshme, por shpesh kanë abuzuar jashtë çdo norme me të.

The Guardian shkruan se marrëveshjet ligjore dhe dëmshpërblimet që tregohen hapur në dokumentat e gjykatave, ngrenë shqetësim të madh për historikun e bashkëveprimit të agjencisë së kufirit me civilët, qofshin amerikanë apo emigrantë.

Dokumentat nga viti 2005 e deri në 2017 tregojnë se qeveria amerikane ka dëmshpërblyer të paktën 20 raste vdekjesh të gabuara dhe u ka paguar mbi 9 milion dollarë familjevë të viktimave të vrara e armë zjarri, pistoleta elektrike, apo të goditura nga makinat. Me mijëra janë dëmshpërblimet për lëndime dhe plagosje.

Viktima të rojes kufitare kanë rënë shpesh edhe shtetasit amerikanë për sjellej raciste, kontrolle dhe arrestime të paarsyeshme, madje edhe dhunë. Roja kufitare amerikane ka fuqi të jashtëzakonshme dhe juridiksioni i tyre shtrihet për 160 km në brendësi të vendit nga çdo kufi.

Në këtë zonë ata janë zot dhe mund të ndalojnë, kontrollojnë e arrestojnë këdo, të kontrollojnë makina, autobusë e madje edhe avionë, bazuar në dyshim të arsyeshëm, një term që lë shumë vend për interpretim.

Me laps në dorë llogaria është tronditëse: Departamenti i Thesarit ka plotësuar një çek çdo 32 minuta për të dëmshpërblyer gabimet e rojave kufitare gjatë periudhës 12-vjeçare, me një total prej 177 milion dollarësh, nëse merren parasysh edhe paditë për humbje financiare në punë, apo dëmtime pronash.

<
>
(FILES)US Border Patrol agents Colleen Agle and Richard Funke (L) patrol the border between Arizona and Mexico at the town of Nogales in this July 28, 2010 file photo. Twenty thousand new border patrol agents, hundreds of miles of fencing, billions of dollars in drones, radar and sensors: US lawmakers are proposing a militaristic remedy to staunch illegal immigrant flow from Mexico. The Senate is expected June 24, 2013 to green-light the most important amendment yet to the landmark immigration bill, but the measure -- designed to placate Republican concerns about security -- would ensure that the border region is one of the most highly policed zones in the Western Hemisphere. AFP PHOTO/Mark RALSTON
20c3be57-97be-4e91-84e4-24e69089e336 22-border-control-gt 427f16_55cae5a169f94c98afb057a9d56dc93e_mv2 Texas Guard Enhances Border Security Immigration Overload DPS Surge Border Security Texas 42965294_303 100723211gettyimages103435860-b37d2672ce8a4d68cd9a3550e4cf05db-1200x600 1025027494 1049321772 8468741926_6e2a44dc66_o 111102103644-us-mexico-national-guard-border-horizontal-large-gallery ariz_border_militia_border_patrol-1 border_patrol_rtr_img_2 border_vf5e31 border2-eaf21c633b9855fc3b2c519c2be3634206c85a57-s900-c85 border-patrol_1470156587418_1788966_ver1.0_640_360 download EE372168-F6DF-477E-AA52-1CBD8473748F_w1023_r1_s enhanced-2740-1394302161-14 US-IMMIGRATION-POLITICS-ARIZONA-FILES GettyImages-455311746-700x420 National Guard Supports DPS Along Texas Border kufiokok la-na-trump-national-guard-border-20180404 maxresdefault merlin_136056297_9c5d255b-eb38-40fd-91da-206a91eb2bac-master768 090930-N-2743B-012 Mine_resistant_ambush_protected_vehicles national+guard+sf national-guard-patrolling-at-the-us-mexico-border-e1522876595460 DANGEROUS BORDER natlguard1308745496_a6ebf9493c_b_1 original Schwarzenegger Tours The Border With Newly Deployed National Guard Troops photos.medleyphoto.5779741 Politixlive289 United States National Guard troops patrol along the U.S. and Mexico border in Nogales U.S. Border Patrol agents patrol along the international border between Mexico and the United States near San Diego BESTPIX - Immigration And Border Security Issues Loom Heavy In Upcoming U.S. Elections


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas