Aktualitet

Rektorët, mandat deri më 18 janar


               Publikuar në : 15:40 - 06/01/12 |
mapo.al

Data 18 janar do të jetë dita e fundit e mandatit për të gjithë të zgjedhurit në postet drejtuese të universiteteve; jo vetëm rektorëve, por edhe dekanëve, shefave të departamenteve, si dhe kancelarëve. Pas kësaj date, në bazë të Ligjit të Arsimit të Lartë, duhet të ketë filluar fushata për zgjedhjet e reja, nga të cilat do të përzgjidhen edhe drejtuesit e rinj. Por deri tani nuk ka një datë zyrtare se kur do të zhvillohen ato, megjithatë, një gjë është e sigurt që brenda janarit, ministri i Arsimit do ta shpallë një datë. Para nisjes së fushatës, dy rektorët aktualë të dy prej universiteteve publike më në zë, ai i Tiranës, Dhori Kule dhe i Politeknikut, Jorgaq Kaçani, kanë konfirmuar rikandidimin e tyre për në postet që ata mbajnë. Në zgjedhje do të hedhin votën në kutitë e votimit, jo vetëm anëtarët e stafeve pedagogjike, por edhe studentët të cilët do të zgjedhin kandidatët e preferuar. Përpara mbylljes së vitit 2011, Parlamenti miratoi edhe një ndryshim të rëndësishëm të Ligjit të Arsimit të Lartë, duke u dhënë të drejtë rikandidimi drejtuesve aktualë edhe për një mandat të dytë, nga një që ishte përcaktuar më parë në ligj.


 

 KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas