Aktualitet

Rekord botëror shpenzimesh ushtarake, bota harxhoi 1739 mld dollarë


               Publikuar në : 16:20 - 02/05/18 |
mapo.al

Vitin e kaluar bota shpenzoi shumën rekord prej 1 739 miliardë dollarësh për armatime dhe ushtri. Në vitin 2017 këto shpenzime u rritën 1,1% krahasuar me vitin 2016.


Këto të dhëna u paraqitën nga Instituti Ndërkombëtar i Stokholmit për Paqen (SIPRI) në raportin e tij të fundit.

Vendet që rritën shpenzimet janë SHBA, Kina, Arabia Saudite, India dhe Rusia. Shpenzimet e këtyre pesë vendeve përfaqësojnë 60% të totalit botëror të shpenzimeve, shkruan ata.

Në Bashkimin Europian, më shumë ka shpenzuar Britania e Madhe, e ndjekur nga Franca, Gjermania dhe Italia. SIPRI u krijua në vitin 1966.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas