Kronika

Raporti sekret: Mafia shqiptare, një nga 3 më të fuqishmet në Itali


               Publikuar në : 18:06 - 21/07/18 |
mapo.al

Drejtoria Investigative Antimafia (DIA) e Italisë ka publikuar raportin për gjysmën e dytë të viti 2017.


Në këtë raport vihet në dukje se ‘Ndrangheta’ e mafia puljeze në bashkëpunim me mafian shqiptare dhe atë rumune janë grupet më të mëdha kriminale në rajonin e Molises, territori malor me dalje në detin Adriatik.

Prania e krimit të huaj në rajon po bëhet përherë e më e konsiderueshme, mbi të gjitha shqiptar e rumun.

Fushat e tyre të interesit janë trafiku dhe shitja e drogës, shfrytëzimi i prostitucionit dhe krimet kundër pronës, me vjedhje e grabitje në apartamente.

Gjithnjë e më tepër shqiptarët e rumunë ‘punojnë’ së bashku, duke shfrytëzuar rrugët ballkanike për trafikun e drogës e të armëve, ndërkohë që është rritur edhe bashkëpunimi me krimin e organizuar italian.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas