Bota

Racizmi shqiptar dhe pamjet tronditëse të refugjatëve të mbytur


               Publikuar në : 11:12 - 18/07/18 |
mapo.al

Pas fitores së Francës në Botëror, nuk mund mos të binte në sy edhe një vërshim komentesh raciste në rrjetet sociale shqiptare për futbollistët me ngjyrë të Francës.


Dukej vërtet e rëndë sidomos për një vend që e ka të lidhur ngushtë jetën e tij me emigracionin.

Dramat e emigracionit kanë shoqëruar vazhdimisht Shqipërinë, që nga fluksi i jashtëzakonshëm për lotarinë amerikane e deri tek mbytjet e dikurshme në det në përpjekje për të kapërcyer drejt Italisë.

Të tilla pamje vazhdojnë sërish.

Këto imazhe tronditëse tregojnë trupin e mbytur të një gruaje dhe një fëmije, së bashku me një të mbijetuar në brigjet e Librisë.

Një organizatë e mbrojtjes së refugjatëve, e quajtur Proactiva, thotë se rojet bregdetare libiane e pikasën anijen e emigrantëve dhe e mbytën.

Ekipet e shpëtimit të Proactiva gjetën trupat e gruas dhe fëmijës së vdekur dhe një të mbijetuar në gjendje shoku.

<
>
1 2 3 4 5 6 7 8


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas