KMR

Ra nga muri ndërsa bënte fotografi, vdes papritur manjati kinez në Francë

               Publikuar në : 16:54 - 04/07/18 |
mapo.al

Bashkëthemeluesi dhe kryetari i konglomeratit gjigant kinez HNA Group ka vdekur në Francë.


Wang Jian, 57 vjeç, ra aksidentalisht ndërsa ishte në një udhëtim në Francë, thuhet në një deklaratë e kompanisë.

Ai ra nga një mur në fshatin Bonnieux të martën pasi po bënte fotografi.

Wang ndihmoi që HNA të kthehej në një nga kompanitë më të mëdha në botë, me asete në aviacion, turizmëm dhe financa.

Ai ka aksione të mëdha në Deutsche Bank, hotelet Hilton dhe rrokaqiejt në Londër si edhe ka punësuar më shumë se 400,000 njerëz në mbarë botën.

HNA është aktualisht në procesin e shitjes së disa prej aseteve të saj ndërkombëtare në një përpjekje për të reduktuar borxhin e brendshëm të krijuar gjatë një zgjerimi të shpejtë në vitet e fundit.

Kompania tha se kishte humbur një “udhëheqës dhe model të jashtëzakonshëm të talentuar, vizioni dhe vlerat e të cilit do të vazhdojnë të jenë një fener për të gjithë ata që kanë pasur fat të mirë ta njohin”.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas