KMR

Qyteti i harruar ilir befason të huajt: Ja çfarë është zbuluar në Shqipëri…
               Publikuar në : 10:36 - 12/06/18 |
mapo.al

Mediat e huaja po i bëjnë jehonë një zbulimi të rëndësishëm arkeologjik në Shqipëri. Një perlë duket se do i shtohet trashëgimisë shqiptare.


Sipas revistës së njohur “Archeology”, në Shqipëri është zbuluar një qytet i humbur ilir.

Zbulimi është bërë nga arkeologët polakë në veriperëndim të Shqipërisë.

Qyteti 2-mijë vjeçar mendohet se është Basania, që është përshkruar nga historiani romak, Livi, gjatë diskutimeve të betejave të Gentit, mbretit të fundit të Ilirisë.

Deri më tani janë zbuluar portat e qytetit, dy bastione dhe mure të gjera prej guri.

Po ashtu janë zbuluar edhe monedha dhe qeramika pranë mureve, që datojnë në shekullin e katërt Para Krishtit.

Arkeologët thonë se qyteti është harruar pas disfatës me romakët, pasi nuk dihet se përse nuk është përmendur në shkrimet e mëvonshme.

<
>
basania1 basania2 basania3 basania4


Etiketa: , ,

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas