Humor

Qeshni me këto foto… turistët e shëndoshë, u marrin shpirtin gomerëve të Santorinit


               Publikuar në : 17:13 - 30/07/18 |
mapo.al

Gomerët dhe mushkat e ishullit grek të Santorinit po gjymtohen duke mbajtur në kurriz turistët e shëndoshë, që paguajnë për xhiro me gomar ose mushkë nëpër rrugët e ngushta të ishullit piktoresk.


Nga maji deri në tetor, në Santorini vijnë rreth 1200 turistë në ditë.

Gomerët përdoren për transport nëpër rrugica ku nuk kalojnë dot makinat, por aktivistët e të drejtave të kafshëve thonë se obeziteti në rritje ka bërë që kafshëve t’u rritet ngarkesa dhe të shtohen dëmtimet e shtyllës kurrizore.

Banorët e zonës janë detyruar që të kryqëzojnë gomerë me pela për të përdorur më pas për këtë punë mushkat, që janë më të mëdha dhe mbajnë më shumë ngarkesë.

<
>
tur1 tur2 tur3 tur4 tur5 tur6 tur7 tur8 tur9 tur10 tur11 tur13 turistet


Etiketa: , , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Jam i bindur qe kete vrejtje per te mbrojte me shume dhembshuri gomeret e ban partia e hanit te SHQUP-it.Vetem ne kohen kur asht ne opozite per te arrit marrjen e pushtetit.

    Përgjigju &amp;darr;
CLOSE
CLOSE
Pas