Kronika

Qeni italian u bënë ‘gjëmën’ çifti shqiptar që po shkonte me pushime në Spanjë… zbulon shumën marramendëse të parave në makinë               Publikuar në : 12:27 - 30/08/18 |
mapo.al

“Guardia di Finanza” i ka sekuestruar mbi 290 mijë euro para cash një çifti shqiptarësh që kanë tentuar të kalojnë kufirin me Francën, pasi i kishin fshehur paratë në një fund të dyfishtë brenda makinës me të cilën udhëtonin.


Pajisja mbikëqyrëse e përdorur çdo ditë nga Guardia di Finanza në Ventimiglia, kufiri Francë-Itali, për të identifikuar trafiqet e mundshme ka çuar në përzgjedhjen, në morinë e automjeteve, të një makine me targa gjermane që po dilte nga vendi.

Dy pasagjerët e ndaluar, shtetas shqiptarë, rezidentë prej kohësh në provincën e Brescias, kanë deklaruar se po shkonin në Spanjë për pushime dhe se kishin vetëm 1,500 euro me vete. Shuma e deklaruar ishte brenda kufirit të përcaktuar nga ligjit dhe të dy nuk kishin precedentë të mëparshëm, kështu që asgjë nuk nxirrte kontrolli.

Megjithatë, financierët dyshuan tek dy shqiptarët dhe vendosën të vazhdonin me një kontroll më të thellë të makinës me njësinë e qenve.

Me të hipur në makinë, pas një xhiroje jashtë makinës, Labrador i ri menjëherë u fiksua në ulëset e pasme të makinës, duke i bërë karabinierët të kuptonin se diçka nuk shkonte.

Në fakt, midis vendeve të pasme ishte bërë një fund i dyfishtë brenda të cilit u gjetën paketa celofani me vakum me një dokument identifikimi të rremë dhe qindra kartëmonedha të prerjeve të ndryshme në total prej 295.450,00 euro.

Duke mos qenë në gjendje të tregonin në asnjë formë origjinën e ligjshme të shumës së madhe të parave, e cila ishte fshehur vetëm për t’iu shmangur kontrolleve nga policia, dy shqiptarë u raportuan për posedim të mallrave të vjedhura dhe e gjithë shuma u sekuestrua dhe nuk mund të përdoret më në aktivitete kriminale ose të riinvestohet në aktivitete ekonomike që mund të ndotin tregjet.

<
>
auto_qeni_11535620768 auto_qeni21535620755 auto_qeni31535620779 qenii-770x428 (1)CLOSE
CLOSE
Pas