Dikur

‘Punë, kalitje, vigjilencë…!’/ Kur fëmijët stërviteshin si ushtarë në Shqipërinë komuniste…


               Publikuar në : 20:18 - 04/08/18 |
mapo.al

Nuk kishte dallim. Në Shqipërinë komuniste duhet që edhe fëmijët të ishin ushtarë, të dinin të përdornin armën, pse jot ë dinin të “shtrinin përtokë” armikun dhe në rast se do ta lypte nevoja…, të jepnin edhe jetën për Atdheun.


Kjo që sot tingëllon si apsurde dhe as që mund të mendohet nga adoleshentët e sotëm të “pushtuar” nga teknologjia, në fakt ishte pjesë e politikës së mbrojtjes dhe propagandës komuniste të kohës vetëm 30-35 vite më parë, nën sloganin “I gjithë populli ushtar!”.

Edhe pse mund të duket si utopike, qeveria komuniste e Enver Hoxhës, i brumoste të rinjtë madje, fëmijët dhe adoleshentët, jo vetëm me propagandë, por edhe me një ndjenjë krenarie, patriotizmi dhe atdhedashurie, e cila niste që me kalitjen dhe stërvitjen paraushtarake.

“Mapo.al” sjell për ju sot këtë fotogaleri të bërë të mundur nga lexuesit tanë, me foto që i përkasin pikërisht asaj kohe kur edhe fëmijët mësoheshin se si të përdornin armën dhe të viheshin në mbrojtje të atdheut, pavarësisht se cili mund të ishte armiku.

Fotot që “Mapo.al” ka mundur të seleksionojë, tregojnë qartë për mobilizimin, zellin dhe moralin e lartë të të rinjve dhe fëmijëve të asaj kohe, të cilët e merrnin me mjaftë seriozitet dhe dëshirë, pikërisht atë pjesë që sot rëndom e njohim si “zbori”, por që ishte një përgatitje e vërtetë për një luftë që fatmirësisht nuk erdhi asnjëherë./E.K./Mapo.al/

<
>
faf3a7bc1411d78f420cfeca9040d42c f4511dfbe10b03bafc2e01ea4295b31b f94ae6ee63e62d7fcd70369dfd8fc963 f6e75e55b870d3993ca570eb8c1ae1f3 d29da1e8c2e6b8b35660adbe3711cf9e d0a2bff58b7ceba29343c6ac2482541f cd90543242d51ba49897fa7175cecaaa ca370197111bc9637812798995a964d1 c213933d714bd3cc62419e3d03068032 bf311a6c2c0c6a5fad6454f8b64cd98c a5f66debd0a205db912d4f5970b04b14 92676964f41f8aa506ff8fdfb1e33820 517797abe5ff5a97a81745825947fee1 9800e23ab56b7f40839d2852f21da12e 8289a54bd8e549ae83b45eed8baca222 2539d13c8f45253590f032255943ca15 757af97d75b58cdb79f9e871364bc93f 168fcef9987ad0eb25d5cf379d3d08c1 85d5a2c7fe87d9870303815abf70ee94 65b8b746ad95b520d8a951654a20e90e 56ff14a4846a0e399fa20bc48553f7db 36c7ae678d7c656f819457b691e42a13 14a6ffc8235d843c5b1611cc7d20e2a3 9f4199b093c8deb9821f6f68caea271a 9e5f4fe3f8686f991ba5eec5c3e259a2 9b21eed6a6894c51c54b519c144e804b 8e98feb3bf5e3766b2254aad1aee5110 7cba7fd3fc219b73213675ed4633094e 6b95381fb668991f0dbecb321f6a6c50 5e2fbd256d3bce00ebc9478c5823b8dd 5b3ade9cfc1bb1ab4c8c9f90d4169d38 3eb38f09289a510b968d042074584787 2f84c7dc092c93b09df81914927c0e94 2e8baf0597e7719fb45075eb1e4731c0 1c4b851f4a524f22690b0a840e6a077a 0d3ff4757565688e92b01ed288cd1216 e1f00effd4028e04e696d048d521dc75 dbedfbf50777bd8bdaf7c15bede6eb31 d7cc6c87d7af056ed3cabf720d03bf6b c64ee04bc5071ff5967998e8552d6b25 a6102d280ff9d3de4a0b5d7c0cfac0f6 012890966cd0e923bd8cbc19ca0ccb0c 9936ccec4fbc88a28295b387e181d5c6 6437b46fe976a1501a49a19c6c73e951 10bf65c6d1f4724640dc6b53f75385ac 7f76f62be38f8e2e9a03e83e62629b3c 7df465c0821b1038e6a4edec8ea42376 2ff21c5bcd5b76fdd0f5dea9120eead2

 


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. E cte keqe kish qe njerezit femijet te rinjte e pleqte te mbrojne atdheun e tyre.
    Apo me mire si sot qe jane argate te botes e mbrojne paqen e dynjase se te tyren e kane vene lart.
    I nderuar shkrues I artikullit ne rast se doni te kujtoni te shkuaren mire beni po ne rast se mendoni se po e stigmatizoni ne fakt po beni te kunderten po na ngrini respektin per ate regjim e po e nxirrni kete mender regjimin e sotem pa poture sic eshte ne fakt

    Përgjigju &amp;darr;
Pas