Kryesore

“Pse nuk e shemb edhe kryeministrinë ta bësh me xham?” Rama ironizon Fevziun
               Publikuar në : 21:26 - 20/09/18 |
mapo.al

Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama, është në një intervistë në “Opinion” me Blendi Fevziun, ku ndër të tjera ka folur për çështjen e Teatrit dhe votimin ditën e sotme për prishjen e tij.


“Ajo që dua të konfirmoj është që ne do të ndërtojmë Teatrin e ri Kombëtar. Për arsye se nuk asnjë lloj parametri për të qenë një Teatër Kombëtar. Është vetëm 8 metra katrorë, 24 është skena e turbinës, e dyta ka funksionuar nën logon e teatrit kombëtar por ka qenë jashtë standardeve për një teatër normal.

Aty nuk fton dot një trupë të huaj, se nuk të ngjiten aty. Është një godinë që i ka ardhur fundi prej kohësh… nuk ka asnjë lloj virtyti, historie, që të mund të justifikojë atje qëndrimin si një varr i hapur”, ka thënë ai.

 

Pjesë nga intervista:

Jeni i vendosur për ta shembur? Pse e latë votimin për tani?

Së pari nuk është lënë por është marrë kohë pasi ka pasur edhe një adresim të komisionit Europian, i qartë lidhur me faktin që nisma nuk bie ndesh me asgjë europiane, me asnjë parim, kriter, me sugjerimin që të futet elementi i ofertës për të tjerët. Edhe pse në rastin konkret, fakti që ka pasur një ligj të përcaktuar, dhe një kompani e përcaktuar nuk është diçka e re, Sllovenia ka kaluar rreth 150 ligje të posaçëm për shembull.

Edhe shumica e mëparshme i ka kaluar disa ligje të posaçme. Por në këtë rast kemi të bëjmë me një kompani që zotëron prona. Ajo që dua të konfirmoj është që ne do të ndërtojmë Teatrin e ri Kombëtar.

Pse do e shembni?

Për arsye se nuk asnjë lloj parametri për të qenë një Teatër Kombëtar. Është vetëm 8 metra katrorë, 24 është skena e turbinës, e dyta ka funksionuar nën logon e teatrit kombëtar por ka qenë jashtë standardeve për një teatër normal. Aty nuk fton dot një trupë të huaj, se nuk të ngjiten aty. Është një godinë që i ka ardhur fundi prej kohësh… nuk ka asnjë lloj virtyti, historie, që të mund të justifikojë atje qëndrimin si një varr i hapur.

Edhe kryeministria mund të bëhet më e mirë me xham, me këtë argument shembe dhe atë…

Këtu nuk bëhet fjalë për ta shembur për çështje shije… nëse do t’i referohemi atyre që ne kemi bërë në këto 5 vite për trashëgiminë kulturore, është më shumë se 25 vite të marra së bashku.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas