Shëndeti

Pse këshillohet të ndërroni markën e antidjersës çdo 6 muaj?


               Publikuar në : 11:31 - 04/08/18 |
mapo.al

Nëse rutina jonë e kozmetikës është gjithnjë në ndryshim, përse të mos jenë dhe disa zakone të tjera të përditshme, si për shembull aplikimi i deordorantit.


Si çdo mëngjes aplikoni antidjersën dy tre herë, visheni e dilni! Por pas disa orësh, fillon e ndjen se era e djersës fillon të mposhtë atë të freskisë dhe

Sipas dermatologëve kjo ndodh sepse trupi juaj mund të bëhet imun ndaj deodorantëve.

Dr. Rebeça Baxt, dermatologe dhe eksperte mjekësor në Zëivel.com përdorimi i një deodoranti, synon ‘mposhtjen’ e baktereve përgjegjëse për aromën e pakëndshme të djersës dhe kur ju përdorni për shumë gjatë një lloj antidjerse, është e mundur që bakteret të zhvillojnë rezistencë ndaj kimikateve që përdoren për t’i eleminuar ato.

Nëse dyshoni se deodoranti juaj nuk po funksionon më, ndërrojeni atë.

Deordoranti duhet të ndërruar çdo gjashtë muaj.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas