Auto

Pse ka kaq shumë sukses Skoda?


               Publikuar në : 13:09 - 19/12/14 |
mapo.al

Drejtori i kompanisë Skoda, Winfried Vahland është i lumtur.


Për herë të parë në historinë 119- vjeçare të kompanisë, Skoda ka prodhuar më shumë se një milion makina në vit.

“Kemi hyrë në Champions League,” thotë ai.

“Dhe do rritemi më shumë”.

Që në vitin 1991, gjermanët e VW vendosën të blejnë prodhuesin çek.

Në atë kohë ata ofronin vetëm një model dhe shisnin 172 ekzemplarë në 30 vende.

Sot janë shtatë modele, me 40 variante dhe kompania shpërndan më shumë se 1 milion makina.

Makina është cilësore, por edhe shumë e lirë.

Për të gjashtin vit me radhë, Skoda është marka më e madhe e importeve në Gjermani.

Plot 161.512 makina të reja Skoda kanë hyrë në Gjermani deri në nëntor.

Pas Kinës, Gjermania është tregu i dytë më i madh për këtë makinë.

Edhe të dhënat për fitimet janë fantastike.

Marzhi i fitimit shkon në 7.4 përqind. Nuk janë akoma si Audi, që e ka këtë marzh te 9.7 përqind, por janë gati tre herë më shumë se VW, që është 2.3 përqind.

Analisti Juergen Pieper thotë se Skoda tani është siç ishte dikur VW.

Skoda Markengeschichte

Der Chef und das Top-Modell: Skoda-Vorstandschef Winfried Vahland am noch...Zwei fürs Auge: Der Skoda Popular Monte Carlo von 1936 und daneben die...Der Anfang: Der originalgetreue Nachbau einer Voiturette der Firma Laurin &...Skoda 6R: Die Luxuskarosse aus dem Baujahr 1928 war das erste Modell, das...Skoda Superb 4000 OHV: Dieses Fahrzeug mit aerodynamisch optimierter Karosserie...Neue Mittelklasse: Das Werbefoto zeigt ein Familienpicknick mit einem Skoda...Rennsportlegende: Der Skoda 966 Supersport mit schnittiger Aluminiumkarosserie...Skoda 1000 MB: Diese Limousine debütierte 1964 und bedeutete eine technische...Expressmodelle: Die jeweils schnellsten und rasantesten Skoda-Typen ihrer Zeit...Klassik-Rallye: Ein Skoda 130 RS bei einer Nachtprüfung einer Klassiker-Rallye....Neustart: Der Skoda Felicia, der 1994 vorgestellt wurde, war das erste neue...Driftmaschine: Skoda mischt seit Jahren wieder erfolgreich im Rallyesport mit,...Skoda Yeti: Mit dem Modell Yeti trat die Marke Skoda 2009 erstmals ins Segment...Gute Idee: Der transparente Eiskratzer ist im Tankdeckel untergebracht und...KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas