Shëndeti

Pse alkooli na bën të shtojmë peshë?


               Publikuar në : 20:30 - 29/03/18 |
mapo.al

Ne mendojmë se alkooli na shëndosh sepse përmban sheqer, por janë polialkoolet e sheqerit faktori problematik. Këto polialkoole veprojnë njësoj si karbohidratet.


Gjithashtu, alkooli etilik përmban rreth 7 kalori për gramë, pa marrë parasysh të gjitha elementet e tjera që kontribuojnë në rritjen me kalori të pijeve alkoolike: sheqer te lëngjet e frutave në përgatitjen e një kokteji dhe përmbajtjen e karbohidrateve në birrë.

Alkooli të bën të uritur dhe na nxit që të hamë më shumë se zakonisht. Kjo do të thotë që do të marrim kaloritë e alkoolit plus ato të ushqimit të tepërt që do të konsumojmë. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, alkooli ngadalëson metabolizmin.

 


Etiketa: , , , , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas