Bota, Kryesore

Protesta të dhunshme në Selanik dhe Pire

Selaniku dhe zona e Pireut në Greqi u përfshinë nga protesta të dhunshme mbrëmjen e 18 shtatorit, ku ka pasur edhe përplasje me policinë.

Tubimi u zhvillua në përkujtim të 34-vjecarit Pavlos Fyssas, i vetëshpallur si anëtar i Agimit të Artë, i cili u vra 5 vjet më parë.Gjatë protestës një 19-vjeçar mbeti i plagosur, pasi u godit në fytyrë me sende të forta, ndërkohë që qëndronte ulur ne një stol.

Në Pire, një grup individësh të panjohur i vunë zjarrin koshave, hodhën bomba molotov dhe gurë kundër policisë, por kjo e fundit u përgjigj me gaz lotsjellës.

Skena të ngjashme u zhvilluan edhe në Selanik, ku një grup të rinjsh të maskuar sulmuan policën që ruante zyrat e Syrizas.

<
>
epeisodia-new_main01 ep-peir03 ep-peir04 ep-peir05 ep-peir06 ep-peir08 ep-thes02

PasPara

1 koment

  1. κοrigjo pavlo fysas ska qene antar i agimit te art por u vra nga antari i agimit te arte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas