KMR

Primitivët e rrallë/ Të izoluar prej 55000 vitesh, tani rrezikojnë zhdukjen


               Publikuar në : 15:46 - 11/07/18 |
mapo.al

Foto të rralla tregojnë jetën e një fisi të izoluar nga pjesa tjetër e botës për më shumë se 55000 vjet.


Në ditët e sotme kanë mbijetuar vetëm 400 individë nga tribuja Jaraëa që ndodhet në ishujt Andaman në Oqeanin Indian dhe fatkeqësisht ekziston një mundësi që kjo popullsi të zhduket në dhjetë vitet e ardhshme.

Kërcënimi kryesor i ekzistencës së tyre është një autostradë që kalon përmes tokës së tyre, të paktën kështu raporton “Survival International”, një organizatë bamirësie.

Rruga do të sjellë turistë në territorin e fisit Jaëara dhe ata akuzohen se do t’i trajtojnë si “kafshë në safari”. Për më tepër gjuetarë kafshësh të egra mund të shfarrosin edhe faunën e zonës, që është jetike për mbijetesën e fisit.

Ata i kanë mbijetuar kolonizimit britanik në shekullin e XIX dhe pushtimit japonez më vonë, ndërsa vetëm në vitin 1998, disa prej tyre dolën nga territori për të vizituar vendbanime të tjera.

Por edhe pse në vitin 1990 qeveria indiane vendosi t’i shpërngulte, planet u anulluan rreth vitit 2000.

<
>
Jawara-PIC NINTCHDBPICT000419384589 NINTCHDBPICT000419384590 NINTCHDBPICT000419384591 NINTCHDBPICT000419384594 NINTCHDBPICT000419384596 NINTCHDBPICT000419384597 NINTCHDBPICT000419384598 NINTCHDBPICT000419384599 NINTCHDBPICT000419384600 NINTCHDBPICT000419384601-e1531236183347-1 NINTCHDBPICT000419384601-e1531236183347-800x450 NINTCHDBPICT000419384602 NINTCHDBPICT000419384603 NINTCHDBPICT000419384604 NINTCHDBPICT000419384607 NINTCHDBPICT000419384608 NINTCHDBPICT000419384609 NINTCHDBPICT000419384611 NINTCHDBPICT000419384616 NINTCHDBPICT000419384624 NINTCHDBPICT000419384625


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas