Aktualitet

Presidenti e refuzoi, Kuvendi i Maqedonisë miraton sërish marrëveshjen me Greqinë
               Publikuar në : 14:27 - 05/07/18 |
mapo.al

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar sërish ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë për çështjen e emrit. Ligji u votua pa pjesëmarrjen e opozitës me 69 vota pro, një abstenim dhe asnjë kundër. Ligji kthehet përsëri në Kuvend, pasi presidentit Gjorge Ivanov nuk u nënshkroi atë.


Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë më 20 qershor me 69 vota “pro” miratuan për herë të parë ligjin marrëveshjes me Greqinë dhe e dërguan tek presidenti Ivanov, i cili njoftoi se nuk do ta nënshkruajë.

Ligji për ratifikimin e Marrëveshjes me Greqinë duhet të dërgohet serish tek presidenti, i cili këtë herë sipas Kushtetutës është i detyruar ta nënshkruajë.

Njohësit e çështjeve kushtetuese dhe juridike theksojnë se Ivanov është i obliguar që ta nënshkruaj Ligjin, sepse përndryshe rrezikon të përballet me ligjin për shkelje të Kushtetutës.

Pas ratifikimit nga presidenti pritet caktimi i dates për mbajtjen e Referendumit lidhur me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut, që doli si rezultat i marrëveshjes së nënshkruar midis Shkupit dhe Athinës një muaj më parë në Prespë të Greqisë.


Etiketa: , , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas