Bota

Policia italiane jep detajet e para: Ja shkaku i shembjes së urës në Genova

Pas shembjes së urës në Genova, ka reaguar policia italiane e cila ka bërë të ditur paraprakisht, shkakun e rënies së urës.

Sipas saj, shkaku i rënies së urës, janë kushtet atmosferike, veçanërisht një stuhi e fortë që e goditi atë.Ndërkohë, dëshmitarët okularë nga vendngjarja bënë të ditur se ura u shemb pasi u godit nga një vetëtimë dhe më pas e kanë parë atë të shembet.

Një urë e lartë, pjesë e autostradës A10 në Genova është shembur mesditën e sotme.

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën mes tyre edhe një fëmijë, ndërsa 7 të tjerë janë nxjerrë nga rrënojat në gjendje të rëndë.

Bëhet fjalë për urën Morandi 1 km e gjatë dhe 70 metra të lartë e ndërtuar mes viteve 1953 –1955. Pjesa e shembur arrin në 300 m gjatësi.

Mbi 200 forca zjarrfikëse janë angazhuar në vendngjarje.

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas