Aktualitet

Po hetonte “oligarkët”, plagoset gazetarja në Mal të Zi
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:04 - 09/05/18 |
mapo.al

Një gazetare malazeze u sulmua me armë zjarri në afërsi të banesës së saj në Podgoricë, raporton Top Channel.


Sipas policisë, Olivera Llakiç ka mbetur e plagosur në këmbën e saj të djathtë, por fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën.


Gazetarja 49-vjeçare është e njohur për shkrimet e saj hulumtuese, që akuzojnë Qeverinë se favorizon biznesmenë të fuqishëm në vend përmes tenderave dhe lehtësive të tjera të jashtëligjshme.Kjo është hera e dytë që e njëjta gazetare sulmohet për shkak të detyrës së saj. Gjashtë vite më parë ajo u godit me sende të forta në kokë dhe qëndroi për disa ditë në spital.


Policia malazeze thotë se ka nisur hetimet për identifikimin dhe kapjen e autorëve, ndërkohë që sulmi u dënua nga Ambasada e Bashkimit Europian dhe nga ajo e Shteteve të Bashkuara në Podgoricë.

Lexo edhe :  Mali i Zi dhe Serbia shpallin “non grata” ambasadorët e njëri-tjetrit


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas