Kronika

Po fshihet skandali? Muxhahedinët në Shqipëri rrahin gazetaren britanike


               Publikuar në : 10:36 - 19/08/18 |
mapo.al

Një incident në kampin e Muxhahidinëve iranianë në Manzë të Durrësit nga ku është goditur një gazetare e mirnjohur britanike dhe ekipi i saj i xhirimit, është tentuar të mbahet sekret.


Por “Shqiptarja.com” ka mundur e zbuloje të gjitha detajet e këtij incidenti.

Burime nga Shërbimi Informativ Shtetëror dhe Antiterrori, në kushtet e anonimatit, tregojnë se incidenti ka ndodhur më 10 gusht.

E gjithë ngjarja nuk është raportuar në komunikatat ditore të ngjarjeve kriminale nga policia, ndonëse përbën një skandal jo të vogël.

Ngjarja

Në fillim të gushtit ka mbërritur në Shqipëri nje ekip i televizionit britanik Channel 4 sëbashku me gazetaren e mirënjohur të çështjeve për Lindjen e Mesme Lindsey Hilsum.

Qëllimi i ardhjes së tyre lidhej me një investigim mbi jetën e muxhahedinëve iranianë që strehohen tashmë prej vitesh në vendin tonë dhe misterin që mbart brënda tij kampi – gjigand dhe i fortifikuar – ndërtuar rishtazi, ku strehohen 3.000 disidentët e regjimit të Iranit.

Gazetarja Lindsey Hilsum, e shoqëruar nga producenti i saj, Darius Bazargan, kanë udhëtuar mëngjesin e 10 gushtit në drejtim të Manzës, në Qarkun e Durrësit, për të filmuar kampin, shkruan Shqiptarja.com.

Ata kanë qenë të shoqëruar nga një përkthyes shqiptar. Në momentin kur gazetarja Lindsey Hilsum ka qëndruar jashtë rrethimit të kampit, në pjesën e prapme të tij, duke u përpjekur që të shikonte brenda kampit, ajo është shtyrë, madje ndaj saj është ushtruar forcë nga policia private që merret me ruajtjen, si dhe nga disa iranianë./Shqiptarja.com/

Image


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. moxhahedinet kane ndertuar struktura paralele pergjimi dhe ushtarake ne Shqiperi, kushdo qe shkruan kunder tyre, piketohet dhe sulmohet si agjent iranian. ata jane te tmerruar qe mediat me ne fund po mesojne se cfare organizate terroriste dhe kriminale ata jane. qeveria Rama po bashkepunon me kete organizate terroriste duke fshehur krimeet qe behen ne kampin e Manzes, ku MEK-u mban me qindra pengje. ne anen tjeter qeveria Rama nuk lejon familjaret e MEK-save qe te vine ne SHqiperi dhe clirojne nga xhihadi anetaret e tyre, ate qe po bejne gazetaret britanike duhet ta bejne edhe shqiptaret. duhet te shkojne dhe inspektojne strukturen xhihadiste brenda ketij kampi kriminal. muxhahedinet duhen te nxirren jashte dhe deradikalizohen dhe mos lejohen qe te perdorin dhune, mbajne arme apo sulmojne shqiptaret. perndryshe Shqiperia do kthehet ne nje xhihadistan te frikshem.

    Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas