Bota

Plas skandali në Komisionit Europian, akuza të forta ndaj Junckerit për “përbindëshin”


               Publikuar në : 18:49 - 04/09/18 |
mapo.al

Avokati i popullit të BE-së ka reaguar ashpër për mënyrën se si shefit të stafit të Presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ju dha posti i lartë në shërbimin civil të unionit.


Promovimi i Martin Selmayr, i quajtur “përbindëshi” nga shefi i tij, u realizua shumë shpejt në shkurt, në një masë të denoncuar nga një deputet i PE si një “grusht shteti”.

Avokati i Popullit Emily O’Reilly identifikoi katër pika të keqadministrimit nga Komisioni Evropian. Por më i rëndë është fakti se ajo tha se çështja kishte dëmtuar besimin e publikut në institucionet e BE-së. O’Reilly u pajtua me vlerësimin e Parlamentit Europian që promovimi kishte “shtrirë dhe ndoshta edhe tejkaluar kufijtë e ligjit”. Megjithatë, raporti i saj nuk do të ndikojë në promovimin e tij, edhe pse ajo bën thirrje vetëm për punën e lartë që të ketë një procedurë emërimi të ndarë nga ajo për postet e tjera të larta.

Por kush është “përbindëshi” Martin Selmayr?

Ai është një avokat dhe fillimisht nga qyteti gjerman i Bonit, ka punuar për Komisionin. Detyrën e nisi që nga viti 2004, por u shfaq fuqishëm në vitin 2014 kur u zgjodh nga “ujku i vjetër i BE”, Juncker, si shef i stafit të tij. Ai udhëhoqi fushatën e Juncker për presidencën dhe që atëherë është përshkruar si njeriu më i fuqishëm në Bruksel dhe “Frank Underwood” i Komisionit, në një referencë ndaj thrillerit të “House of Cards”.

Në vitin 2017, pati njoftime se ai kishte zbuluar detajet e një takimi të fshehtë “Brexit” midis Theresa May dhe Juncker. Selmayr ka qenë përgjegjës për 32,000 vendime burokratike të BE-së që nga 1 marsi.

Në një batutë gjerësisht të shpërndarë në Bruksel rreth vetë-rëndësisë së tij të pretenduar, thuhet: “Cili është dallimi mes Perëndisë dhe Selmayrit? Zoti e di se ai nuk është Selmayr”.

Por si u promovua Selmayr?

E gjitha kjo ndodhi në hapësirën e disa minutave marramendëse në një takim të komisionerëve europianë më 21 shkurt. Selmayr u emërua zëvendës sekretar i përgjithshëm dhe shërbëtori i lartë civil, Alexander Italianer, papritmas njoftoi se po tërhiqej. Pa u promovuar në postin e deputetit, Selmayr nuk mund t’i ishin dhënë detyra kryesore, por çuditërisht i vetmi kandidat tjetër për deputet ishte tërhequr një ditë më parë.

Juncker pastaj tha se shefi i tij i stafit duhet të marrë punën e lartë dhe ai ishte emëruar në mënyrë të rregullt. Parlamenti Europian dënoi trajtimin e promovimit dhe pati raporte që Juncker kishte kërcënuar se do të largohej nëse sekretari i përgjithshëm i sapoemëruar nuk pranohej.

Çfarë thotë avokati i popullit?

Në raportin e saj të ashpër, Emily O’Reilly vuri në dukje disa “çështje shqetësuese”. Selmayr nuk e kishte “refuzuar veten” nga vendimmarrja që çoi në vendin e lirë të punës që ai përfundimisht e plotësoi.

Procedura e emërimit për rolin e deputetit u krye “për t’i dhënë Selmayr të drejtën për riemërim të menjëhershëm si sekretar i ri i përgjithshëm”, ndërsa në raport thuhet se Komisioni reagoi ndaj shqetësimeve të vlefshme në një “mënyrë evazive, mbrojtëse dhe legaliste”.

Avokatja përmend katër raste të keqadministrimit, përfshirë dështimin për të shmangur rrezikun e një konflikti interesash dhe paralajmëron se rendi i ngjarjeve kishte vendosur “legjitimitetin më të gjerë të BE-së … në rrezik të panevojshëm”.

Ndërkohë, Komisioni Evropian tha se nuk kishte të gjitha aspektet e raportit, por mirëpriti vendimin e saj për të mos kundërshtuar ligjshmërinë e emërimit. /  Opinion


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas