Aktualitet

Pedagogët u arrestuan në mesnatë, shefja e departamentit do nisej drejt SHBA-së


               Publikuar në : 12:42 - 09/05/18 |
mapo.al

Edhe më herët Univeristeti i Elbasanit  është lakuar për korrupsion, madje nuk kanë munguar as të ndaluarit.


Këtu përmendim pedagogun e gazetarisë Isidor Koti i cili vuajti dënimin në burgun e Peqinit. I ndaluar tjetër ka qenë pedagogu Pllumb Kllogjeri, i cili tashmë është në pension, por edhe Ismail Stafa, i cili për mungesë provash u rikthye sërish në detyrë.

Duket se as masat e marra nga rektori Skënder Topi në nisje të vitit akademik 2017-2018 nuk mjaftuan për ta pastruar Universitetin e Elbasanit nga fenomeni negativ i korrupsionit dhe mitmarrjes.

Kujtojmë se në fillim të vitit akademik, z. Topi çoi në shtëpi jo pak pedagogë të vjetër, duke mos rinovuar kontratat.

Këtu bëhet fjalë kryesisht për pedagogët e jashtëm.

Ndërkohë në lidhje me 7 të ndaluarit burime për ‘Fax News’ bëjnë të ditur se forcat blu në bashkëpunim me prokurorinë kanë shkuar në shtëpitë e tyre në orën 12 e 30 të natës, teksa kanë qenë duke fjetur, duke shkaktuar jo pak panik edhe për pjestarët e tjerë të familjes.

Këtu ka qenë momenti që pedagogët janë arrestuar dhe u është kontrolluar shtëpia.

Në këtë moment forcat speciale kanë lajmëruar titullarët e universitetit, megjithëse rektori Skënder Topi në deklaratën për median deklaroi se për ngjarjen ishte njoftuar nga media.

Pasi kanë bastisur shtëpinë, kontrollet janë spostuar në universitet. Ka qenë ora 01: 30 kur janë bastisur zyrat e Albert Riskës në universitet dhe shefes së departamentit Elvira Lumi.

Burime të sigurta pohojnë se sot znj. Lumi do të nisej për një udhëtim disa mujor në SHBA, por si duket hetuesit kanë qenë të mirëinformuar duke ndërhyrë pak orë para nisjes.

Për kameran studentët nuk preferojnë të prononcohen pasi i druhen hakmarrjes. Disa prej tyre shprehen se lajmi i ka gjetur të papërgatitur pasi me personat në fjalë kishin mardhënie korrekte, sikurse ka edhe të tjerë që nuk janë shfaqur të befasuar.

Madje jashtë kamerave disa studentë konfirmojnë faktin se znj. Lumi sillej mjaft keq me ta dhe paratë ia kërkonte publikisht, pasi i duheshin për pushime.

Ndërkohë grupi hetimor ende nuk jep detaje sesa ishte shuma që i kërkohej të paguanin studentët përkundrejt notës, megjithëse burime jo zyrtare bëjnë të ditur se ajo varionte nga 100-200 Euro./FaxNews

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas