Kronika

Patentat e Tahirit në makinën e Sotës, Qato: S’përbën vepër penale
               Publikuar në : 18:55 - 04/11/17 |
mapo.al

Drejtori i Policisë së Elbasanit, doli për mediat për të sqaruar arrestimin e Orestës Sotës dhe gjithë situatën e krijuar më pas.


Sotës iu gjetën në makinën që po udhëtonte, veç 800 mijë eurove të pashoqëruara me faturë, edhe dy leje drejtimit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Altin Qato tha se, policia nuk deklaroi gjetjen e dy patentave, pasi kjo nuk përbente vepër penale, por vetëm shuma e parave u gjet me shkelje për shkak të mungesës së faturës.

“Në makinën e Orest Sotës janë gjetur dy leje drejtimit të ish-ministrit Tahiri. Ne nuk e bëmë publike gjetjen e patentatve të ish-ministrit Tahiri, pasi nuk përbën vepër penale”,- deklaroi Qato.

Sipas Qatos, materialet janë dërguar në Prokurori, dhe se policia nuk ka fshehur asgjë.

Ai thotë se O.S., është arrestuar më datë 2 nëntor për fshehje të të ardhurave.KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. fteri
  *** Po i keni gjetur patentat dorzonja z. Tahiri s’ka asnjë gjë të re së bashku me paratë.në qoftë se jan të tijat.

  Po ç’ti bëshë kur vret njerëz dhe fshehë provat ,këto jan akuza serjoze ,dhe një këmbanë alearmi kombëtar e ndërkombëtar !!.

  Sali Berisha ,F.Mediu ,Shkelzeni kan vrarë 26 veta në Gërdec dhe kan plagosur 300 të tjerë i dini apo JO …????,dhe me paturpësi si hijenat që fshehim pretë e tyre ,këta fshehën e manipuluan provat vrastare e gjakatare që kryen .

  SHkelzen Berisha ka kërcënuar thot kabllogrami amerikan gjeneralin e forcave të armatosura Luan Hoxha ,për të mbyllur sytë për ato që po ndodhte në Gërdec
  Shefi shtabit ushtrisë shqiptare Luan Hoxha u kërcënua nga S.Berisha dhe djali tijë dhe u zhduk familerisht ,dhe sotë nuk dihet se ku u është .
  Prokuroria shqiptare nën kërcënim heshti ,kur L.Hoxha duhej të fliste në interes të zbardhjes së ngjarjes drejtësisë dhe gjakut të derdhur të fëmijve në gërdec ?
  SHkelzen Berisha djali i kryeministrit S.Berisha kërcënoi Gjeneralin L.Hoxhës urdhëroi furnizimin e dërgimin pa vonesë me municione të kalibrit të lartë në Gërdec ,pa patur asnjë vonesë ,çfar i ndodhi hetimet u sabotuan dhe kurr nuk doli e vërteta edhe sot hetimet me urdhër politik të S.shpellarit jan mbyllur deri në Strastëburg.

  Viktimat i ka mbuluar dheu ,vendi rënkon akoma dëgjohen zëra fëmijësh e të vdekurish në gërdec,ndërsa S.Berisha ,SH.Berisha ,Fatmir Mediu jetojnë si në përrallë të lumtur me pasurinë e gjakut pa u hyrë ferra më këmbë.

  Po përse këto patenta të Sajmirit i trembëkan kaq shumë bandën e SHQUPIT !!!

  Kur S.Berisha ,L.Basha vranë katë veta në bulevard dhe manipuluan provat krimit.kur me urdhër të tyre
  u fshinë filmimet -provë e ngjarjes të gjakderdhjes së 21
  janarit 2011.

  Fshirja e provave nga inxhinjeri Armando Kasa është akuzë e rëndë për S.Berishën dhe L.Bshën,me qëllim për të fshehur krimin e tyre,kjo do të ishte ndëshkuar në çdo vend të botës ,vetëm në Shqipëri nuk dënohen vrasësit.

  Pa përmendur se ku u gjendën predhet e plumbave,përdorimi i armëve dhe mashtrimi me to është histori kriminale më vete.!!!!.

  Në oborrin e Kryeministrisë ,në anën veriore të tij u gjetën 11 gëzhoja 9 mm të cilat jan qitur nga arma “Bereta” në përdorim të komandantit gardës A.Prendi ,dhe në tupin e viktimës F.Myrtja u gjet një predhë 9mm me gjatësi 14.8mm dhe peshë 7.472gr.

  Në kokën e viktimës Aleks Nika u gjet një predhë zjarri të deformuar të kalibrit 9mm.me gjatësi të plotë 15.5mm,që në momentin e goditjes ky ka qenë afër vendit ku ndodhej edhe viktima Faik Myrtaj

  Provat e ekspertizës vajtën deri në SHBA në labëratorin e FBI-së të paketuara dy pistoletat dhe gëzhojat e plumbat e gjetura ,ku vertetohej ndrrimi i tytave të pistoletës të A. Prendit me atë të shoferit tijë ishin bërë për të manipuluara provat dhe ishin një mashtrim .
  Arma pistoletë “Beretë” ishte rregjistruar dhe figuronte se ishte në përdorim të A.Prendit ,komandant Garde ,dhe provat e ardhura nga FBI-ja S.Berisha i quajti letra hixhenike.

  ***************Si u bë gjithë ky mashtrim dhe falsifikim !!!!!!!……..,dhe autorve dhe S.Berishës dhe L.Bashës nuk u hyri gjembë në këmbë ???……!!!……
  ………Drejtësia shqiptare kurrë nuk duhet të heshtë për këto krime të mëdha çnjerzore makbre të përbindëshme .

  Në pranga të gjithë kriminelët dritën e diellit të mos e shikojnë për tërë jetën . Duhet orgjent të hetohet Sali Berisha ,L.Basha etj…,por edhe ILIR META për vjedhjen e Floririt kërrabës ,por dhe kërcimin në ballon e organizuar nëpresidencë me Fullanin në proçes penal !.

  *****Pra duhet të jemi të qartë : nuk ka asnjë sens barazimi me bllofin dhe zhurmën për drogën apo patantat e S,Tahirit ,kjo zhurmë që po bëhet ka qëllim për të fsheuhr krimet makabre çënjerzore që kan bërë këto mostra për 25 vjet .
  ***U bëjë thirrje organeve të prokurorisë shqiptare për arrestimin e S.Berishës ,Ilir Metës,L.Bashës ,për falsifikim e mashtrim provash në vrasjen e gërdecit dhe 21 janarit dhe vjedhjen e floririt shqiptar .me prova të qarta fshehje dhe shpifje ,zhurma në parlament,për të fshehur krimet e tyre .

  Këta jan peshqit e mëdhej që duhet të prangosen ,jo S.Tahiri apo E.Rama ,atëherë shqipria do të marrë frymë lirisht.

  Përgjigju ↓
Pas