Shëndeti

Patatja, ‘edhe bukë, edhe gjellë…’, hani sa më shumë, ja arsyeja pse…


               Publikuar në : 20:07 - 13/08/18 |
mapo.al

Për dekada me radhë, patatet janë quajtur si jo të shëndetshme dhe këshillohej që të shmangej konsumimi i shumë prej tyre.


Por tani, studiuesit thonë se përdorimi i patateve pwr t’i konsumuar s’i patate të skuqura është në fakt e shëndetshme për ju.

Në fakt, ata tani pretendojnë se ju mund të hani patate dhe asgjë tjetër përveç tyre, e për pjesën tjetër të jetës tuaj mbeteni mjaft të shëndetshëm.

Në një kthesë mjekësore, shkencëtarët që shqyrtuan një mori provash po deklarojnë qw patatet të rivlerësohen për përfitimet e tyre shëndetësore “të qarta”.

Studiuesit po ashtu sipas këtij hulumtimi të fundit britanik kanë zbuluar prova në një raport prej 60 faqesh, që kulture e përulur mund të zvogëlojnë rrezikun e një sulmi në zemër dhe mund të mbrojnë gjithashtu nga çmenduria.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas