Bota

Pas të parit, Trump dhe Kim Jong do takohen sërish, ja kur…

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mund të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un në vitin 2019, por nuk do të përsërisë gabimet e së kaluarës për të lejuar shkeljen e premtimeve për t’i dhënë fund programit të armëve kimike,  tha sot nënpresidenti amerikan, Mike Pence.

SHBA dhe Koreja e Veriut janë në bisedime për datën në të cilën udhëheqësit e dy shteteve do të kenë takimin e tyre të dytë, pas i pari në Singapor i mbajtur në qershor, ishte për hedhjen e bazave për ti dhënë fund konfliktit mes dy vendeve mbi programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut.Një qendër studimi amerikane njoftoi të hënën se ka identifikuar të paktën 13 nga 20 bazat aktive me raketa, të padeklaruara  nga Koreja e Veriut, duke rritur sfidën me të cilën po përballen negociatorët amerikanë që kërkojnë të bindin Kim të braktisë programet e tij të armatimit.
Trump

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas