Auto

Pas ‘Kortezh’ vjen edhe një ‘bishë’ e re për Putin… ‘Aurus’, një makinë superluksoze


               Publikuar në : 12:22 - 30/08/18 |
mapo.al

Një makinë e re luksoze presidenciale ruse u paraqit të mërkurën në Sallonin Ndërkombëtar të Moskës (MIAS).


Ministri rus i industrisë, Denis Manturov dhe shefi ekzekutiv i kompanisë së automobilave, “Aurus Senat”, zbuluan automjetin e ri luksoz të cilin fillimisht e prezantoi presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë ceremonisë për inaugurimin e tij në muajin maj.

Automjeti luksoz pritet të kushtojë 10 milionë rubla ose 147,000 dollarë amerikanë. “Aurus” synon gjithashtu të fillojë prodhimin serial të motorëve elektrike plotësisht jo më herët se në vitin 2020.

Sipas ministrit Manturov, vendet e Lindjes së Mesme do të jenë të parat për të importuar makinat Aurus, veçanërisht Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Në vitin 2021 do të kemi një strukturë të re, do të jemi gati për të rritur prodhimin e makinave tona në 5000 njësi, do të jemi në gjendje të plotësojmë kërkesën globale për këto makina”,- tha Hilgert.

<
>
MOSCOW REGION, RUSSIA - AUGUST 29, 2018: An Aurus Senat vehicle designed by the Central Scientific Research Automobile and Automotive Engines Institute (NAMI) as part of the Kortezh project unveiled at the 2018 Moscow International Motor Show at the Crocus Expo exhibition center. Stanislav Krasilnikov/TASS (Photo by Stanislav KrasilnikovTASS via Getty Images)
5b86995afc7e93105a8b45fb 645x420-putins-new-luxurious-car-unveiled-at-moscow-auto-show-1535541163124 Presidents of Russia and the United States meet in Helsinki 2018 Moscow International Motor Show 1501226774_p90270898_highres aurus images KORTEZH-RUSSIAN-PRESIDENTIAL-LIMOUSINE-2 maxresdefault (1) maxresdefault


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas