Politika

Pas Kalabrisë, Meta e Mattarella takohen edhe në Paris

Teksa po qëndron në Francë me ftesë të presidenti Emanuel Macron në Ceremoninë e 100-vjetorit të Armëpushimit të Luftës së Parë Botërore dhe në Forumin e Parisit për Paqen, kreu i shtetit, Ilir Meta është takuar sërish me homologun italian, Sergio Mattarella.

Takimi i parë mes dy presidentëve u bë disa ditë më parë në Kalabri në kuadër të takimeve që Meta zhvilloi  me arbëreshët për 550-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut.Përmes një statusi në faqen zyrtare në “Facebook”, Meta shkruan se: “ Edhe në Paris me Presidentin e Italisë, Sergio Mattarella duke ndarë mbresat e paharruara dhe emocionet e takimit historik me arbëreshët në Kalabri. 🇦🇱🤝🇮🇹”,- thuhet në postin e kreut të shtetit.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Pas