Auto

Parisi do ndalojë makinat me naftë






               Publikuar në : 18:44 - 07/12/14 |
mapo.al

parisiKryebashkiakja e Parisit ka bërë thirrje që makinat me naftë të ndalohen që të hyjnë në këtë qytet nga viti 2020, si pjesë e një plani për të reduktuar ndotjen.


Anne Hidalgo sugjeroi edhe shtimin e zonave për kalimtarët dhe dyfishimin e korsive për biçikletat.

Parisi ka vendosur një kufizim të pjesshëm për makinat në disa pjesë të qytetit.

“Dua që makinat me naftë të mos hyjnë më në qytet,” tha Hidalgo.

“Tani 60 përqind e banorëve këtu nuk kanë makina, në krahasim me 40 përqind në vitin 2001. Gjërat po ndryshojnë shpejt,” tha ajo.

84 përqind e banorëve e shohin luftën ndaj ndotjes së ajrit si prioritet.



KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas