Kryesore

Paralajmërimet e fundit të Hawking për njerëzimin: Duhet të largohemi…


               Publikuar në : 10:43 - 14/03/18 |
mapo.al

“Njerëzit duhet të largohen nga Toka në 200 vitet e ardhshme nëse duam të mbijetojmë”.


Ky ishte paralajmërimi që Profesor Stephen Hawking dha për njerëzimin, disa muaj para se të vdiste sot në moshën 76-vjeçare.

Fizikanti legjendar besonte se jeta në Tokë mund të shfarosej shpejt nga një fatkeqësi, si goditjet e asteroideve, alienët, mbipopullimi dhe ndryshimet klimatike.

Ai besonte se nëse speciet tona do të kishin ndonjë shpresë për mbijetesë, brezat e ardhshëm do të duhej të krijonin një jetë të re në hapësirë.

Ndryshimet klimatike

Një nga frikërat kryesore të Hawking për planetin ishte ngrohja globale.

“Burimet tona fizike po shterojnë në një shkallë alarmante. Ne e kemi çuar planetin tonë në një gjendje katastrofike të ndryshimeve klimatike”, paralajmëroi Hawking në korrik.

Profesor Hawking tha se Toka do të duket një ditë si planeti Venus 460 ° C (860 ° F) nëse nuk reduktojmë emetimet e gazrave serë.

Fizikani gjithashtu besonte se vendimi i Presidentit Donald Trump për t’u tërhequr nga Marrëveshja e Klimës së Parisit ka dënuar planetin tonë.

Goditjet e asteroideve

Nëse ngrohja globale nuk na shfaros, Hawking besonte se Toka do të shkatërrohej nga një goditje asteroide.

 “Kjo nuk është fantashkencë. Është e garantuar nga ligjet e fizikës dhe probabilitetit”, tha ai.

 “Përhapja në hapësirë do të ndryshojë plotësisht të ardhmen e njerëzimit. Ajo gjithashtu do të përcaktojë nëse në fakt do të ketë të ardhme”.  

Ai besonte se shpresa jonë e vetme ishte të largohemi nga Toka.

Hawking besonte se raca njerëzore nuk duhej “t’i linte të gjitha vezët në një shportë”.

Alienët mund të zëvendësojnë njerëzit

Profesor Hawking pohoi se alienët së shpejti do të arrijnë në një nivel ku do të kenë një formë të re jetese që do të tejkalojë njerëzimin.

Ai shkoi aq larg sa të thoshte se alienët mund të zëvendësojnë plotësisht njerëzit, edhe pse ai nuk specifikoi një afat kohor për parashikimet e tij.

Komentet e frikshme ai i bëri gjatë një interviste të kohëve të fundit.

Ai tha: “ Kam frikë se alienët mund të zëvendësojnë plotësisht njerëzimin”.

Gjatë intervistës, Profesor Hawking u kërkoi edhe më shumë njerëzve që të interesoheshin për shkencën, duke pretenduar se do të kishte ‘pasoja serioze’ nëse kjo nuk do të ndodhte./tvklan.al KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas