Shëndeti

Pamjet shokuese: Kur ju lëpin qeni, mund të përfundoni edhe pa gjymtyrë nga infeksioni


               Publikuar në : 12:45 - 01/08/18 |
mapo.al

Gjithmonë është një kënaqësi kur të lëpin kafsha jote shtëpiake.


Por jo gjithmonë gjërat shkojnë mirë.

Një amerikan përfundoi pa gjymtyrë pasi mori një infeksion të rëndë nga qeni i tij.

Greg Manteufel përfundoi në spital, pasi fillimisht kishte simptima si të gripit.

Pasi e lëpiu qeni i tij, Ellie, ai nisi të kishte ethe, temperaturë, diarre dhe të vjella.

Por gjërat u përkëqësuan shumë dhe mjekët u detyruan që t’ia presin këmbët dhe krahët.

Kjo për shkak se 48-vjeçari rrezikonte jetën nga infeksioni vdekjeprurës.

Mjekët thanë se patogjeni bakterial quhet capnacytophaga canimorsus dhe gjendet në pështymën e qenve dhe të maceve.

Por edhe pse qentë e macet janë të shëndetshëm, infeksioni mund të shpërndahet tek njerëzit me probleme imunitare.

Tashmë mjekët duhet t’i bëjnë Greg-ut edhe një operacion plastik në hundë, pasi infeksioni kishte mbërritur edhe aty.

<
>
1 2 3 4


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas