Ekonomi

Pagat e arsimtarëve, ja sa do të rriten nga 1 korriku 2018
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:31 - 24/11/17 |
mapo.al

Buxheti i shtetit në 2018­-n do të akordojë 1 miliard lekë për rritjen e pagave në arsim dhe shëndetësi. Paga do të rritet 5 për qind edhe për punonjësit e arsimit.


Efektet e rritjes do të nisin zbatimin nga 1 korriku. Përfitues nga kjo rritje janë 31,370 punonjës mësimorë në sistemin parauniversitar.


Aktualisht paga mesatare e një arsimtari, pas rritjes që qeveria bëri nga 1 marsi, është 64,650 lekë për mësues të shkollës 9­ vjeçare dhe 67,950 lekë për shkollat e mesme.Me rritjen 5 për qind që nis nga korriku, paga e një mësuesi në shkollën 9=­vjeçare rritet 3,232 lekë, duke arritur në nivelin e 67,882 lekë.


Për mësuesit në shkollat e mesme rritja e pagës llogaritet 3397 lekë. Për këtë kategori paga mesatare llogaritet të shkojë 71,347 lekë.
CLOSE
CLOSE
Pas