Bota

Nxehet debati në Gjermani: E drejta e punës t’u jepet edhe azilkërkuesve shqiptarë               Publikuar në : 12:12 - 28/08/18 |
mapo.al

Gjermania ka nevojë për një ligj për emigracionin dhe brenda disa muajve do ta ketë ligjin që do të rregullojë ardhjen e fuqisë punëtore nga vendet jashtë BE-së, ku bëjnë pjesë edhe Kosova dhe Shqipëria.


Kështu ka informuar gazetari i DW në gjuhën shqipe për Klan Kosova.

Ministria e Brendshme e Gjermanisë e ka paraqitur një koncept prej 11 pikësh, tha ai.  Ky propozim do të gjendet këtë javë edhe në zyrën e kancelares, e cila këtë javë është rikthyer në punë dhe më vonë do të marrë edhe formën e ligjit.

Debati është hapur që tani dhe në opinion ka shumë propozime të ndryshme.

Një prej tyre që ka shkaktuar më shumë zhurmë është që mundësinë e vendeve të punës në Gjermani ta kenë edhe refugjatët edhe azilkërkuesit që tani janë në Gjermani dhe kjo prek shumë shqiptarë.”

 


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas