Shëndeti

Nuk e besoni? Konsumi i një portokalli në ditë ju mban larg…

Konsumimi i një portokalli në ditë mund të mbajë larg problemet e syve.

Sipas një studimi të fundit nga profesori Bamini Gopinath, i Universitetit të Sidnejt, thuhet se flavonoidet e portokallit janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë shikimin.“Flavonoidët gjenden pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet. Ato kanë veti antiinflamatore për sistemin imunitar.

Por, për arsye që ende nuk i dimë, flavonoidët e portokallit janë më të mirë për shikimin sesa ato të mollës”,- shpjegon Gopinath.

Studimi është publikuar i plotë në “The American Journal of Clinical Nutrition”.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas