Shëndeti

Nuk e besoni? Konsumi i një portokalli në ditë ju mban larg…


               Publikuar në : 18:01 - 13/07/18 |
mapo.al

Konsumimi i një portokalli në ditë mund të mbajë larg problemet e syve.


Sipas një studimi të fundit nga profesori Bamini Gopinath, i Universitetit të Sidnejt, thuhet se flavonoidet e portokallit janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë shikimin.

“Flavonoidët gjenden pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet. Ato kanë veti antiinflamatore për sistemin imunitar.

Por, për arsye që ende nuk i dimë, flavonoidët e portokallit janë më të mirë për shikimin sesa ato të mollës”,- shpjegon Gopinath.

Studimi është publikuar i plotë në “The American Journal of Clinical Nutrition”.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas