Mapo Format

‘Nonino 2018’ për Kadarenë: I dashuruar dhe kritik me popullin e tij


               Publikuar në : 09:03 - 11/01/18 |
mapo.al

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është fituesi i çmimit prestigjioz “Nonino” për vitin 2018, edicioni i 43-të i këtij evenimenti që promovohet nga distileritë e Perkotos në Udineze dhe që iu shkon personazheve të mëdha të kulturës me gjykimin e një jurie të drejtuar nga nobelisti V.S. Naipaul. Një rapsod i dashuruar, por edhe kritik me popullin e tij.


Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është fituesi i çmimit prestigjioz “Nonino” për vitin 2018, edicioni i 43-të i këtij evenimenti që promovohet nga distileritë e Perkotos në Udineze dhe që iu shkon personazheve të mëdha të kulturës me gjykimin e një jurie të drejtuar nga nobelisti V.S. Naipaul. Një rapsod i dashuruar, por edhe kritik me popullin e tij.

Mes realitetit historik dhe legjendave që rikujtojnë madhështitë dhe tragjeditë e të shkuarës ballkanike dhe osmane, Kadare krijoi tregime të mëdha, shkruhet në vlerësimin e jurisë.

“U largua drejt Parisit në kohën e diktaturës për të mos i ofruar shërbimet e tij tiranisë, duke mos pranuar të heshtë, shpesh duke e zhytur historinë e tij në një botë imagjinare e duke u bërë dëshmitar i tmerreve të kryera nga totalitarizmi dhe inkuizitorët e saj. Ai bëri që toleranca fetare të jetë një nga gur themelet e veprës së tij”.

Shkrimtari shqiptar merr kështu vlerësimin e radhës që i shtohet vargut të gjatë të vlerësimeve ndërkombëtare për të. Duke ndjekur linjat dhe trendet kulturore, mediat italiane kanë vlerësuar faktin e dhënies së çmimit shkrimtarit shqiptar, duke përfshirë këtu edhe vlerësimin për filozofin italian Giorgo Agamben, si dy modele të shenjta të kulturës bashkëkohore.

“Një mjeshtër i kohës sonë” vlerësoi juria filozofin italian Giorgio Agamben, nga ana tjetër, kërkimet e tij variojnë nga gjuha në metafizikë dhe nga estetika deri tek etika. “Agamben – lexojmë në motivet e jurisë – përcakton një epigon, duke marrë parasysh përvojat e tij intensive me lulëzimin e mendimit të lirë; Ajo bazohet në shembullin e Michel Foucault, idetë e tij dhe njohuritë, biopolitics dhe krijon konceptin e homo sacer, një qenie njerëzore jeta e të cilit është e shenjtë, që do të thotë se ata mund të vriten, por nuk mund të sakrifikohen

Ceremonia e dhënies së çmimeve do të zhvillohet në distileritë Nonino Di Ronchi në Perkoto, në Udineze, më 27 janar. Çmimi do të dorëzohet nga Claudio Magris, një nga anëtarët e jurisë dhe autor i ngjashëm me Kadaresë.

Ismail Kadare, shkrimtar i letrave shqipe dhe jo vetëm, kandidat i çmimit Nobel në letërsi, lindi më 28 janar të vitit 1936 në Gjirokastër. Nga “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, që e bëri të njohur në gjithë botën; veprat e tij më të zhytura në natën e legjendës ballkanike janë “Kush e solli Doruntinën” apo “Ura me tri harqe” apo ato me frymëzime të së tashmes, si “Tri këngë zie për Kosovën”. Në vitin 1996 , Kadare u pranua anëtar përjetë i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike në Francë. Në vitin 1992 u vlerësua me Prix Mondial Cino Del Duca; në 2005 fitoi Man booker International Prize dhe në vitin 2009 mori çmimin Prince of Asturias për Artet. Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka fituar Çmimin “Jeruzalemi” për vitin 2015. Ai u konsiderua me këtë rast shkrimtari që i dha shprehje lirisë njerëzore në librat e tij.

Motivacioni

Shkrimtari shqiptar u vlerësua si poet, romancier dhe autor i eseve e librave: “Kritik ndaj popullit të tij, midis realiteteve historike dhe legjendave, që ngjallin madhështinë dhe tragjedinë e së kaluarës ballkanike dhe osmane, ka krijuar rrëfime të mëdha. U largua drejt Parisit në kohën e diktaturës për të mos i ofruar shërbimet e tij tiranisë, duke mos pranuar të heshtë, shpesh duke e zhytur historinë e tij në një botë imagjinare e duke u bërë dëshmitar i tmerreve të kryera nga totalitarizmi dhe inkuizitorët e saj.  Ai bëri që toleranca fetare të jetë një prej gur themeleve të punës së tij”.KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas