Shëndeti

Njerëzit që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike! Ja për çfarë bëhet fjalë


               Publikuar në : 18:11 - 27/08/18 |
mapo.al

Jeni të sinqertë! Ju keni një ose shumë miq të cilët gjithmonë postojnë ushtrimet që bëjnë në palestër në Facebook apo Instagram, ose ndoshta jeni ju ai.


Studiuesit e Universitetit të Brunelit në Londër kanë bërë një studim, se pse kaq shumë njerëz ndajnë çdo stërvitje në rrjetet sociale. Rezultatet janë të pahijshme, në fund të fundit.

I varur nga vëmendja dhe nderimi që të bëjnë të tjerët

Njerëzit, të cilët janë gjithmonë të prirë për të dokumentuar aktivitetet e tyre në palestër, kanë tendencë të jenë narcisistë (personat që kanë interesim për veten dhe vetëbesim të madh). Sipas studiuesve, qëllimi kryesor është të mburremi për kohën, që ju investoni në pamjen tuaj.

Me sa duket, këto postime marrin më shumë ‘likes’ se postimet e tjera.

“Narcisistët më shumë frekuentojnë arritjet e tyre, që gjë që u motivua nga nevoja e tyre për vëmendje dhe vlefshmëri nga komuniteti i Facebookut, përfundon studimi. Një numër i madh i pëlqimeve nuk do të thotë, që çdo kush pëlqen t’i shohë ato postime.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas