KMR

Njerëzit që i mbijetuan goditjes së rrufesë, ja shenjat në lëkurën e tyre…
               Publikuar në : 17:44 - 17/08/18 |
mapo.al

Shanset e të gjithëve ne për t’u goditur nga rrufeja janë rreth 1 në 300,000. Përkundër besimit popullor, goditje e rrufeve nuk janë gjithmonë një dënim me vdekje. Në fakt, rreth 90 për qind e njerëzve që janë goditur në SHBA në të vërtetë mbijetojnë.


Megjithatë, viktimat rrallë e kalojnë pa dëme dhe dëmi mund të jetë i përhershëm. Shenja, e cila quhet “Figura e Lichtenberg”, shkruan Syri.net.

Një rrufe në qiell mund të arrijë deri në 50.000 gradë Fahrenheit, e cila është pesë herë më e nxehtë se dielli dhe përmban deri në 1 miliardë volt të energjisë elektrike.

Ndërsa rrufeja lëviz brenda trupit tuaj, ajo mund të detyrojë të skuqen deri në sipërfaqen e lëkurës qelizat e kuqe të gjakut nga kapilarët tuaj, në epidermën tuaj. Temperaturat jashtëzakonisht të larta avullojnë shpejt lagështirën në lëkurën tuaj. Ndonjëherë, shpërthimi me avull godet edhe rrobat dhe këpucët e njerëzve, duke i lënë ata pothuajse të zhveshur.

Më poshtë do të keni mundësinë që të shikoni pasojat që ka lënë goditje e rrufesë të njerëzit e prekur nga ky fenomen.

<
>
auto_dgdgjhj1534518548 auto_Screenshot_11534518548 auto_Screenshot_21534518547 auto_Screenshot_31534518546 auto_Screenshot_41534518545 auto_Screenshot_51534518544 auto_Screenshot_61534518544 auto_Screenshot_71534518543 auto_Screenshot_81534518542 auto_Screenshot_91534518542 auto_Screenshot_101534518541 auto_Screenshot_111534518540 auto_Screenshot_121534518540 auto_Screenshot_131534518539 auto_Screenshot_141534518538 ]

 


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas