KMR

Një fshat aq i pasur, sa i kërkojnë që të mos taksojë banorët…
               Publikuar në : 11:09 - 23/07/18 |
mapo.al

Një fshati në Francë i është kërkuar që të mos taksojë banorët pasi është shumë i pasur.


Le Perthus është një fshat në kufirin mes Francës dhe Spanjës.  Por për shkak se është në këtë pozicion, përfitimet i ka shumë të mëdha.

Raportohet se fshati fiton më shumë se 1 milionë euro në vit nga parkimet e njerëzve që lënë makinat aty për të kaluar në Spanjë.

Kjo bëhet pasi në Spanjë, çmimet e dyqaneve, sidomos sa u përket pijeve alkoolike dhe duhanit, janë shumë më të ulëta.

Në arkat e vet, fshati ka një tepricë prej mbi 1.4 milionë euro. Shuma është e barabartë me 1500 euro për banor.

Për këtë arsye, autoritetet kanë bërë thirrje që fshati të heqë dorë nga taksat lokale. Vendimi pritet të merret në fund të muajit.

 


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas