KMR

Një bukuroshe shqiptare në zyrën e Berluskonit
               Publikuar në : 21:16 - 29/11/17 |
mapo.al

Një 27-vjeçare shqiptare është vendosur në pozicionin e zëdhënëses së shtypit te “Forza Italia”, pas largimit nga PD, lidhur me një deklaratë të bërë për sulmin terrorist në Barcelonë, shkruan corrieredelveneto.corriere.it.


Artikulli

Në epokën e mundësive të mëdha, ku kufiri mes të keqes dhe të mirës është shumë i ngushtë shpesh hidhërimet janë pjesë e jetës së përditshme. Megjithatë, është për të ardhur keq se si 27-vjeçarja me origjinë shqiptare Beunida Melissa Shani, e cila ishte kandidate në listën e PD-së në zgjedhjet administrative të qershorit, ku mori 86 vota, por nuk mundi të hyjë dot në këshillin e qytetit. Por, tashmë asaj i është supozuar pozicionin i zëdhënëses së të komisionarit kombëtar të Forza Italia, Nicola Lodi, pasi një punonjës i shtypit do të largohet, nga kabineti i Berluskonit.

Vërtetim

Por shqiptarja Beunida Melissa Shani, tashmë do të jetë këshilltare për shtyp e Nicola Lodi.

Lajmi, është përhapur në një mënyrë mjaft frustruese. Ndërsa, konfirmimi zyrtar vjen drejtpërsëdrejti nga Lodi, këshilltar blu i Palazzo Moroni në dy vjet e gjysmë të legjislaturës së Bitonëve: “Beunida është një person liberal në kuptimin e vërtetë të fjalës, përveç të qenit një vajzë shumë e bukur, ajo është dhe e zgjuar, e kam zgjedhur atë për këtë qëllim dhe e kam besuar atë me detyrën e zbatimit të aktivitetit të komunikimit të partisë sonë në Padova, duke u përqendruar veçanërisht në çështjet sociale. Entuziazmi dhe aftësitë e saj do të na japin një dorë të madhe për të arritur një rezultat të rëndësishëm në zgjedhjet politike të pranverës së ardhshme“.

Fjalët për sulmin e Barcelonës

Pas sulmeve terroriste në Rambla të Barcelonës më 17 gusht, Shani postoi një status të gjatë “Facebook”, duke pohuar se “nuk ka kuptim të dallojmë fundamentalizmin nga Islami dhe të vazhdojmë të paarsyeshëm, me vullnet të mirë dhe mirëkuptim. Për shkak se ata kanë mijëra viteve që sulmojnë Perëndimin dhe luftojnë me kolonizimin e kulturës sonë, unë shpresoj që Evropa të zgjohet. Duhet thënë se ISIS nuk është si Islami,dhe për këtë duhet të hapim sytë. Jo të gjithë myslimanët janë kështu”.

Këto ishin disa nga rrjetat që shqiptarja kishte postuar në “Facebook”, por që nuk ishin pritur mirë nga partia e saj.

“Le të themi se ishte koha kur vendosa të braktis PD“, kujton Shani, një juriste në Bolonjë dhe i pasionuar për gazetarinë. “Pas këtyre deklaratave, të cilat unë pretendoj nga rreshtat e parë në të fundit, partia më izoloi, por puna që kam marrë përsipër në “Forza Italia” nuk ka të bëjë me politikën, është një punë si çdo punë tjetër. Stop dhe Stop!”.

Ndërkohë që roli i caktuar për Shani duket se ka krijuar një atmosferë midis Berlusconëve të Padovës dhe Venedikasve, por Lodi nuk thotë: “Komisioneri Rajonal Adriano Paroli pajtohet me mua. Dhe kjo është e mjaftueshme për mua”./TIRANA TODAY/KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas