Kryesore

Nis rënia e madhe e Facebook, kompania tronditet…


               Publikuar në : 08:19 - 27/07/18 |
mapo.al

Aksionet e Facebook-ut ranë pikiatë të enjten në bursa, duke i shkaktuar kompanisë amerikane dëme kolosale.


Firmës iu dogjën praktikisht më shumë se 100 miliardë dollarë në vlerë tregu. Rënia tërhoqi me vete edhe indeksin Nasdaq, që humbi gati 1%. Problemet erdhën si pasojë e bilancit të tremujorit të gjigandit që i trembi investitorët me ngadalësimin e të ardhurave dhe rritjen e shpenzimeve.

Mesa duket, pasojat e skandaleve të Cambridge Analitica-s dhe Russiagate po ndihen tani më fort se përpara. Facebook-u ende përballet me kritika mbi mënyrën se si ka menaxhuar përhapjen e lajmeve të rreme dhe përdorimin e të dhënave.

Kompania sqaroi investitorët se pritet t’i shtojë shpenzimet me 50% apo edhe më shumë ndërsa përpiqet të sjellë disa përmirësime në nivel monitorimi të përmbajtjes dhe ato që lidhen me informacionet personale të përdoruesve.

Kjo ishte humbja më e madhe në historinë e Wall Street. Ekspertët druhen se kompania ka nisur rënien e madhe. Gjigandi nuk është më joshës për të rinjtë dhe parashikimet janë të zymta.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas