Bota

Nga shtatori ndalohen smartphonët dhe tabletat në shkolla


               Publikuar në : 18:58 - 31/07/18 |
mapo.al

Smartphonët dhe tabletat do ndalohen në të gjitha shkollat franceze këtë vit akademik pasi një ligj i ri u votua dje (30 korrik) në Parlament.


Ndalimi i celularit do të zbatohet për të gjithë nxënësit deri në moshën 15 vjec. Ligji do të fillojë që në shtator të këtij viti.

Ligji i ri përmbush një premtim që nga fushata e Presidenti Emmanuel Macron, por është kritikuar nga opozita si një “marifet publiciteti”.

Opozita e ka quajtur projektligjin ‘kozmetik’ dhe tha se nuk do të ketë ndonjë ndikim në jetën reale.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas