Bota

Nga shtatori ndalohen smartphonët dhe tabletat në shkolla

Smartphonët dhe tabletat do ndalohen në të gjitha shkollat franceze këtë vit akademik pasi një ligj i ri u votua dje (30 korrik) në Parlament.

Ndalimi i celularit do të zbatohet për të gjithë nxënësit deri në moshën 15 vjec. Ligji do të fillojë që në shtator të këtij viti.Ligji i ri përmbush një premtim që nga fushata e Presidenti Emmanuel Macron, por është kritikuar nga opozita si një “marifet publiciteti”.

Opozita e ka quajtur projektligjin ‘kozmetik’ dhe tha se nuk do të ketë ndonjë ndikim në jetën reale.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas