Kryesore, Shëndeti

Nëse vuani me veshkat , mos i hani këto ushqime…

Një studim i ri zbulon se dieta “inflamatore” mund të dëmtojë njerëzit me sëmundje të veshkave.
Dieta është një pjesë e rëndësishme e menaxhimit të shumë gjendjeve shëndetësore dhe kërkimet e reja po hedhin dritë në atë se sa thelbësore mund të jetë dieta e shëndetshme për veshka, transmeton lajmi.net.

Hulumtuesit në Shoqatën Amerikane të Nefrologjisë muajin e kaluar treguan një lidhje midis dietave pro-inflamatore dhe një rreziku më të lartë të zhvillimit të dështimit të veshkave, të identifikuar si sëmundje renale të fazës përfundimtare (ESRD) tek njerëzit me sëmundje kronike të veshkave (CKD).“Implikimi i studimit do të ishte që bazuar në gjetjet tona, ne sugjerojmë që dietat antiinflamatore të testohen nëse ato do mund të çojnë në shkallë më të ulët të [sëmundjes renale të fazës përfundimtare], sepse gjetjet tona tregojnë një rrezik të lartë të kësaj sëmundjeje si shkak i një diete inflamatore “, tha për Healthline, Tanushree Banerjee, PhD, prezantuese e hulumtimit.

Ushqimet që shkaktojnë inflamacion në trup janë të shumta. Ushqimet pro-inflamatore përfshijnë karbohidratet e rafinuara, sheqeri, fruktoza e misrit, mishi i kuq, pijet e gazuara dhe ushqimet e skuqura.

Edhe disa perime, duke përfshirë domatet, patëllxharët dhe specat mund të shkaktojnë reaksione inflamatore.

Kryesuesja e studimit rekomandon se individët, veçanërisht ata me probleme të veshkave, duhet të flasin me mjekun ose dietistin e tyre para se të bëjnë ndryshime të mëdha në dietën e tyre.

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas