Aktualitet

Negociatat, Presidentja e Senatit: Qëndrimi i Holandës për të nxitur reformat në Shqipëri


               Publikuar në : 17:48 - 06/07/18 |
mapo.al

Ministri për Evropën dhe Punët e JashtmeDitmir Bushati priti sot në një takim Presidenten e Senatit të Holandës, Ankie Broekers-Knol, dhe delegacionin që e shoqëronte, të cilët po zhvillojnë një vizitë zyrtare në Shqipëri.


Ministri Bushati nënvizoi se përmbushja e rekomandimeve është vullnet i qeverisë jo vetëm në kuadër të integrimit, por mbi të gjitha për të ardhmen e vendit.

Nga ana e saj, Presidentja Broekers-Knol u shpreh e kënaqur nga vizita e saj në Shqipëri dhe theksoi se vizita e saj jep një mesazh të qartë se Holanda është e bindur se Shqipëria është një vend evropian dhe me një të ardhme të qartë evropiane.

“Qëndrimi i Holandës për çështjen e hapjes së negociatave është një mundësi e mirë për të nxitur Shqipërinë të vijojë rrugën e nisur të reformave kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Holanda e vlerëson shumë gatishmërinë e Shqipërisë për bashkëpunim në të gjitha fushat”.

Ministri Bushati dhe Presidentja Broekers-Knol ranë dakord që bashkëpunimi dhe shkëmbimi i eksperiencave do të vijojë në mënyrë intensive ndërmjet dy vendeve tona në fushat me interes të përbashkët.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas